Best Fashion Documentary

Best Fashion Documentary

Nominees were:
 

1. Secret Times
2. Made in Mexico
3. Safari Ya-sheti (The journey of a T-Shirt )

And the winner is Made in Mexico

Best Fashion Film

Best Fashion Film

Nominees were:
 

1. JIJNASA - discovering Mumbai
2. SCREEN TEST L.A.
3. The Red Dancer
4. MARGAUX Vol.1
5. Hong Kong Ballet: "Never Stang Still"

And the winner is MARGAUX Vol.1

Best Advertisement

Best Advertisement

Nominees were:
 

1. labellamafia
2. Salt
3. Nightfall
4. SCREEN TEST L.A.
5. Soak

And the winner is SCREEN TEST L.A.

Best Director

Best Director

Nominees were:
 

1. Autour du Bal
2. The Makeover
3. The Midnight Trip
4. Abre Asas

And the winner is Abre Asas

Best Artistic Director

Best Artistic Director

Nominees were:
 

1. Face your mask
2. Alpha
3. Hong Kong Ballet: "Never Stang Still"
4. Death Head Sphinx

And the winner is Face your mask

Best Story

Best Story

Nominees were:
 

1. Lost love
2. Human library
3. Crucified
4. C41 Magazine x Adidas original

And the winner is Lost Love

Best Cinematography

Best Cinematography

Nominees were:
 

1. Connect
2. La Mer
3. EVOLUTION OF MAN
4. Deepest Secret
5. Beautiful Hands

And the winner is Connect

Best Actor/ Model

Best Actor/ Model

Nominees were:
 

1. The midnight trip
2. The Red Dancer
3. Digital content
4. It’s not me

And the winner is Reese Witherspoon for Digital Content

Best Visual Effects And Special Effects

Best Visual Effects And Special Effects

Nominees were:
 

1. face your mask
2. Nylon Farm
3. Moncler Fragment Hiroshi Fujiwara
4. Initiation

And the winner is Face your mask

Best Music

Best Music

Nominees were:
 

1. Film me
2. Face your mask
3. Salt
4. Rebook always classic

And the winner is Film me

Best Editing

Best Editing

Nominees were:
 

1. Galamb Tailoring No.2.
2. One Another
3. No Boundaries
4. Red Obsession

And the winner is Galamb Tailoring No.2.

Best Accessory Design

Best Accessory Design

Nominees were:
 

1. JIJNASA - discovering Mumbai
2. The Flourish
3. Guo Pei: Couture Beyond
4. Fashion Ghost

And the winner is Guo Pei: Couture Beyond

Best Costume Design

Best Costume Design

Nominees were:
 

1. Guo Pei: Couture Beyond
2. EVOLUTION OF MAN
3. Deepest Secret
4. Une Journee Chez Mamie

And the winner is Guo Pei: Couture Beyond

Best Make up and Hair Style

Best Make up and Hair Style

Nominees were:
 

1. The Makeover
2. The Flourish
3. Idiosyncrasy
4. Looking for stars

And the winner is The Flourish

Best Major BrandProduction

Best Major BrandProduction

Nominees were:
 

1. No Boundaries
2. FASHION FILM VOLUME 4
3. Everything Looks Better in Eyewear
4. Abre Asas
5. Beautiful hands

And the winner is No Boundaries

Best Student Fashion Film

Best Student Fashion Film

Nominees were:
 

1. Patron Saint
2. Stella McCartney x Breast Cancer Awareness
3. Osariya - . A garment of many colours and textures

And the winner is Patron Saint

Best 2D & 3D Animation

Best 2D & 3D Animation

Nominees were:
 

1. Kenzo La Collection Memento Nº3
2. Moncler Fragment Hiroshi Fujiwara
3. Offset
4. Remember Pinocchio

And the winner is Moncler Fragment Hiroshi Fujiwara