Best Fashion Documentary

Best Fashion Documentary

Nominees were:

1. Behind the Prize, directed by Anthony Lau
2. Peyote Dreams, directed by Luis Barreto Carrillo & Amber Moelter
3. LE FIX SS 15 directed by Lasse Martinussen

And the winner is Behind the Prize, directed by Anthony Lau

Best Fashion Film

Best Fashion Film

Nominees were:

1. The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri
2. Ignited, directed by Damien Krisl, Lucian Bor
3. La Carolas, directed by Josep Llordés
4.Beckmans x Cheap Monday, directed by Simon Jung Krestesen & Jens Löfgren
5.Silver Girl, directed by Josh Brandao and Nicolai Kornum

And the winner is The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

Best Advertisement

Best Advertisement

Nominees were:

1. Asgar Juan Larsen-Woolmark, directed by Martin Strandgaard & Viktor Sloth
2. X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt
3. Amen, directed by Manuel Portillo
4.Couture Oasis, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

And the winner is X

Best Director

Best Director

Nominees were:

1. The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri
2. Tim Labenda SS15 – LANDSCAPES, directed by Damien Vignaux
3. X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt
4.Power of One, directed by Gracie Otto

And the winner is The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

Best Story

Best Story

Nominees were:

1.La Carolas, directed by Josep Llordés
2.Cream Caramel, directed byCANADA
3.Amor De Madre, directed by Marçal Forés
4.Into the Glitch, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

And the winner is Cream Caramel, directed by CANADA

Best Cinematography

Best Cinematography

Nominees were:

1.A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel
2.Crushing Weight, directed by Vinícius Cardoso
3.Crème Caramel, directed by CANADA
4.Dark Seduction, directed by Paula Ortiz
5.G. , directed by Esther Löwe

And the winner is A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel

Best Actor/Model

Best Actor/Model

Nominees were:

1.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri
2.Crushing Weight, directed by Vinícius Cardoso
3.Mannequin, directed by Mehdi Nowroozi
4.La Carolas , directed by Josep Llordés

And the winner is Crushing Weight, directed by Vinícius Cardoso

Best Visual Effects

Best Visual Effects

Nominees were:

1.X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt
2.Ignited, directed by Damien Krisl, Lucian Bor
3.Tim Labenda SS15 – LANDSCAPES, directed by Damien Vignaux

And the winner is Tim Labenda SS15 – LANDSCAPES, directed by Damien Vignaux

Best Music

Best Music

Nominees were:

1.RDC-Really Don’t Care, directed by Priscilla Santinelli
2.Beckmans x Cheap Monday, directed by Simon Jung Krestesen & Jens Löfgren
3.Dark Seduction, directed by Paula Ortiz
4.The Interloper, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

And the winner is Dark Seduction, directed by Paula Ortiz

Best Editing

Best Editing

Nominees were:

1.X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt
2.A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel
3.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri
4.Black Scraptrolly, directed by Anna-Nicole Ziesche

And the winner is X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt

Best Costume design

Best Costume design

Nominees were:

1.SoPopular, directed by Tatjana Meirelles
2.Tough as leather, directed by Elisha Smith-Leverock
3.Silver Girl, directed by Josh Brandao and Nicolai Kornum
4.Mannequin, directed by Mehdi Nowroozi

And the winner is Silver Girl, directed by Josh Brandao and Nicolai Kornum

Best Accessory Design

Best Accessory Design

Nominees were:

1.Siren Song, directed by Lisandro Suriel
2.Silver girl, directed byJosh Brandao and Nicolai Kornum
3.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri
4.Couture Oasis, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

And the winner is The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

Best Make Up and Hairstyle

Best Make Up and Hairstyle

Nominees were:

1.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri
2.The Interloper, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas
3.Chilli Bean ”Punk-Glam Swaroski” , directed by Luigi Dias
4.Dream Travel in the Pastel Sky, directed by Malorie Shmyr

And the winner is The Interloper, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

Best Major Brand Production

Best Major Brand Production

Nominees were:

1.Garage Magazine, directed by Yvan Fabing
2.Couture Oasis, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas
3.X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt
4.A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel

And the winner is A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel